Poradnik

Regeneracja reflektorów – dlaczego jest tak ważna i komu ją zlecić

Zadbany samochód to nie tylko dobre samopoczucie jego użytkowników. To także bezpieczeństwo zarówno kierowcy i pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto pamiętać, by regularnie sprawdzać prawidłowość działania poszczególnych podzespołów pojazdu, a w razie wykrycia usterek – usuwać je. Jednym z kluczowych elementów poprawiających komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo jest oświetlenie pojazdu.

Dlaczego reflektory tracą swe właściwości?

Sprawne reflektory to większe pole widzenia w czasie nocnych przejazdów. To także szybsze dostrzeganie zagrożenia w postaci choćby dzikich zwierząt. Prawidłowo działające światła pomagają innym kierowcom dostrzec nas z daleka. Dlatego ważne jest, by dołożyć wszelkich starań w utrzymanie możliwie najlepszej sprawności tego elementu samochodu. Szczególnie w starszych modelach samochodów, w których plastikowe elementy reflektorów tracą z czasem swoje właściwości.

Lampy znajdują się na pierwszej linii starcia z potencjalnymi zagrożeniami. I nie ma co się czarować – warunki na drodze, czas i zaniedbania użytkowników potrafią być zabójcze dla prawidłowo działających reflektorów. Szczególnie gdy pojazd jest eksploatowany w warunkach trudniejszych. Sól znajdująca się na drodze zimą czy nawet drobinki kurzu działają niczym piaskarki, ścierając gładką powierzchnię. Z czasem klosze lamp nie są już tak przeźroczyste, a ich powierzchnia ulega zmatowieniu. Podobnie ma się sprawa ze znajdującymi się wewnątrz odbłyśnikami. Ich lustra, które – gdy były nowe – zapewniały idealne odbicie światła, z biegiem lat szarzeją. Dlatego decydując się na regenerację lamp, warto nie tylko ponownie wypolerować klosze. Należy zadbać także o wnętrze reflektorów.

Czy warto zregenerować odbłyśniki?

Wymiana lamp na nowe to zawsze spory koszt. Dlatego warto przemyśleć kwestię zregenerowania odbłyśników. Już samo przywrócenie tego elementu reflektora do stanu bliskiemu nowości daje niesamowite efekty, a użytkownik samochodu z pewnością zauważy różnicę w jakości świecenia. Szczególnie jeśli taki zabieg, zlecony profesjonaliście jest często o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. 

Regeneracja odbłyśników polega na usunięciu starych, wyeksploatowanych warstw aluminium oraz powłok antykorozyjnych i pokryciu oczyszczonej blachy nowymi. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać efekt, jak gdyby reflektory dopiero co wyszły z fabryki.

Dlaczego regenerację powinien przeprowadzić profesjonalista?

Regeneracja tego elementu pojazdu nie jest prosta. Wymaga użycia specjalnej chemii do pozbycia się w prawidłowy sposób naniesionych w fabryce podkładów, warstw antykorozyjnych i aluminium. Ponadto potrzebne jest odpowiednie wypiaskowanie przygotowanych powierzchni odbłyśników oraz malowania proszkowego. Jest to zajęcie czasochłonne. Dlatego biorąc pod uwagę stosunkowo niski koszt takiej usługi, jaki najczęściej można spotkać na rynku, nie warto wykonywać regeneracji na własną rękę. W warunkach domowych taki zabieg może stać się utrapieniem, a dla osób niemających doświadczenia w podobnych sytuacjach może prowadzić do większego uszkodzenia lamp.