Poradnik

Regeneracja odbłyśników – dlaczego warto zlecić to profesjonaliście?

Dlaczego tak ważna jest regeneracja reflektorów samochodowych? Wszystko się kiedyś zużywa i w rezultacie psuje. Podobnie rzecz ma się z reflektorami samochodowymi. Najczęstszymi czynnikami ich degeneracji są warunki atmosferyczne, do których możemy zaliczyć np. kwaśne deszcze. Kolejnym z nich może być zalegająca sól na drogach. Najczęstszym problemem dotyczącym psucia się reflektorów jest ich matowienie. Skutkiem czego następuje gorsze rozchodzenie się strumienia światła. Czyszczeniem powinien zająć się profesjonalny serwis. Dlaczego?

Jak zregenerować reflektory samochodowe?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest najważniejsze w całej tej regeneracji. Z reguły chodzi o naprawę odbłyśników, które są odpowiedzialne za prawidłowe rozproszenie światła, podczas gdy samochód porusza się po drodze. Może zdarzyć się jednak tak, że będzie należało naprawić nie tylko odbłyśniki, ale wypolerować reflektory. W przypadku szklanych kloszy można poddać polerowaniu również powłoki zewnętrzne. Jeżeli klosz jest plastikowy poleruje się je raczej z zewnątrz.                                                          

Warto podkreślić, że jeszcze w niedalekiej przeszłości właściciel samochodu mógł sam zająć się naprawą reflektorów, ponieważ były one paraboliczne. Z biegiem czasu została wdrożona technologia reflektorów soczewkowych. Ich wadą jest to, że regeneracją powinna się zajmować osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.                       

Regeneracja odbłyśników – na czym polega proces? Procedura krok po kroku

Dlaczego tak ważna jest regeneracja reflektorów samochodowych? Dlaczego nie warto robić tego na własną rękę i lepiej zaufać profesjonaliście? Poniżej omówiony proces nie należy do najłatwiejszych, ale firmy oferujące tego rodzaju usługi nie powinny mieć problemów z ich wykonaniem.

Najpierw należy delikatnie otworzyć reflektor, a następnie umyć go od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Potem należy odinstalować odbłyśnik i pozbyć się lakieru przy pomocy specjalnych materiałów i przyrządów do tego służących. Następnie powinno się odtłuścić powierzchnię reflektora, aby nałożyć lakier.

Kolejno trzeba nałożyć podkład, który zagwarantuje przyczepienie się nowej powłoki i sprawi, że będzie jeszcze trwalsza.

Następnym krokiem jest nałożenie powłoki lakieru w procesie metalizacji próżniowej i jej zabezpieczenie. Można zakonserwować cięgna, prowadnice oraz elementy regulacji reflektora.

W taki sposób przeprowadzony proces regeneracji reflektorów daje gwarancję ich sprawności. Regeneracja reflektorów jest bardzo ważna, aby poruszanie się po drogach nie powodowało wypadków. Naprawa reflektorów sprawi, że strumień światła będzie ostry i nie ulegnie rozproszeniu.