Poradnik

Na czym polega i po co wykonuje się polerowanie reflektorów samochodowych

Masz wrażenie, że Twoje lampy w samochodzie coraz słabiej oświetlają drogę. Jazda po ciemku staje się coraz bardziej kłopotliwa i męcząca? Może być to oznaką pewnego zużycia i eksploatacji reflektorów. Nie bagatelizuj tego problemu. Przejrzystość oraz sprawne funkcjonowanie oświetlenia poprawia komfort jazdy, a co najważniejsze jej bezpieczeństwo. Dlaczego i w jaki sposób zużywają się lampy? Czym jest regeneracja reflektorów i kiedy ją wykonać? Na czym polega zabieg polerowania?

Zużycie lamp samochodowych 

Lampy samochodowe, jak i pozostałe części karoserii są elementem zużywalnym. Starsze samochody z biegiem czasu wykazują wiele niedociągnięć oraz mniejszych czy większych uszkodzeń. Tak również może stać się z reflektorami. Zniszczone lampy mogą dawać wiele oznak. Dla niektórych są przede wszystkim defektem estetycznym. Na ich powierzchni pojawiają się zarysowania, zabrudzenia, kolor obudowy znacznie się zmienia, a sama struktura matowieje. Nie wygląda to najlepiej. Jednak ważniejszą kwestią jest komfort jazdy. Kiedy nasze lampy przejechały z nami wiele kilometrów mogą stwarzać wrażenie dużo słabszych. Zużyte reflektory często obniżają zasięg oświetlenia, nie dają tak mocnej poświaty, często parują i tracą swoją szczelność. Jest to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować. Co zrobić w takim przypadku? Czym jest regeneracja oświetlenia zewnętrznego samochodu?

Regeneracja reflektorów – polerowanie

Dla wielu osób najprostszym rozwiązaniem będzie wymiana lamp. Jednak czy jest to najlepsza z opcji? Części samochodowe to niekiedy bardzo wysoki koszt. Do ceny zakupu należy także doliczyć usługę, która w niektórych warsztatach mechanicznych może skutecznie nas zniechęcić do tego rodzaju czynności. Jak zatem zadbać o reflektory?

Bardzo korzystnym działaniem jest regeneracja powierzchni oświetlenia zewnętrznego. Za pomocą odpowiednich technik, narzędzi o doświadczenia specjalistów możliwe jest wyczyszczenie oraz naprawienie wszelkich zarysowań czy wad lamp. Jedną z najbardziej znanych metod jest polerowanie. Na czym ono polega? Jak się je wykonuje? Co daje tego rodzaju zabieg?

Polerowanie reflektorów to czynność, która pomoże na nowo odzyskać piękny wygląd samochodu, jak również poprawi komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Wypolerowane oświetlenie odzyskuje swoją funkcjonalność, wygląda jak nowe oraz kosztuje znacznie mniej niż wymiana lamp. To dobry sposób na podniesienie wartości samochodu przed jego sprzedażą. 

Na czym polega polerowanie lamp?

Regeneracja oświetlenia wykonywana przez fachowców to zabieg, który nie trwa długo. Czyszczenie i plonowanie klosza można wykonać zaledwie w godzinę. Sam zabieg składa się z kilku etapów, którymi są:

  • zdjęcie, zdemontowanie lamp z samochodu, 
  • dokładne umycie, osuszenie powierzchni reflektora, 
  • usunięcie powłoki odbłyśników i wymiana jej na nowe, 
  • nałożenie odpowiednich podkładów i warstw zabezpieczających, 
  • konserwacja elementów mechanicznych reflektora, 
  • polerowanie i regeneracja klosza specjalnymi urządzeniami — usuwanie zmatowienia, rys i innych zabrudzeń,
  • ponowne zamontowanie lampy.